Stefans musik

Kontakta mig gärna på



Tillbaka till startsidan



Stockholms Spelmansgilles lösblad



Låt nr 1-50 (2018-11-12)
Låt nr 51-100 Ej alla (2018-11-12)
Låt nr 101-150 Ej alla (2018-11-12)
Låt nr 151-200 Ej alla (2018-11-12)
Låt nr 201-248 Ej alla (2018-11-12)

Låtförteckning i Word-format (2012-01-xx)

1. Möckelmyrsvalsen av Olof Tillman, Dala-Floda (2012-12-27)
2. Vals i gammal stil av Nils Hägg med andrastämma av Sven Härdelin (2018-11-12)
3. Fästmansgåvan, gammal brudvals från Hälsingland efter Lars Fredriksson, Wallsta, med andrastämma av Olof Andersson (2018-11-12)
4. Silkesvalsen eller Söderstens vals efter Lars Orre, Älvdalen, Dalarna, med andrastämma av Herbert Jernberg (2012-12-27)
5. Polska från Hälsingland upptecknad av J. Ad. Hägg, med andrastämma av Sven Kjellström (2012-12-27)
6. Brudmarsch av Wilhelm Gelotte, Skutskär, Uppland (2018-11-12)
7. Brudmarsch från Dala-Husby efter Anders Hansson, Husby, Dalarna, med andrastämma av Ivar Göransson (2012-12-27)
8. Polska efter Mats Wesslén, organist i Österlövsta, Uppland, med andrastämma av Olof Andersson (2012-12-27)
9. Gånglåt från Arbrå, Hälsingland, Enviken, efter "Vindbacks-Erik", Erik Eriksson, Arbrå, upptecknad efter Jon Ersson, Arbrå och Olof Olsson, Alfta, Hälsingland, ur Svenska låtar, Hälsingland och Gästrikland nr 463, andrastämma av Olof Olsson (2012-12-27)
10. Skänklåt från Husby-Oppunda, Södermanland, med andrastämma av John A. Carlö (2012-12-27)
11. From-Olles tolva, polska efter "From-Olle", Olof Jonsson From, Boda, Järvsö, Hälsingland, med andrastämma av Thore Härdelin d.ä. (2018-11-12)
12. I vårskogen eller "Gånglåt från Halla", marsch komponerad 1927 av Ivar Hultström, Flodafors, Södermanland, Olof Anderssons avskrifter nr 116, med andrastämma av Olof Andersson (2018-11-12)
13. Gammal Bjurtjärnspolska från Bjurtjärn, Värmland, upptecknad av Linus Danielsson, med andrastämma av Sven Kjellström (2012-12-27)
14. Forsmans polska efter Rickard Forsman, Oxelösund, Södermanland, med andrastämma av Olof Andersson (2012-12-27)
15. Midsommarvaka på Älvåsen, vals av Einar Kindström med andrastämma av Sven Kjellström (2018-11-12)
16. Brudmarsch från Gotland med andrastämma av Olof Andersson (2018-11-12)
17. Gotlands brudmarsch med andrastämma av Olof Andersson (2012-12-27)
18. Skånevalsen, vals från Skåne, i en version från Orsa, med andrastämma av Olof Andersson (2018-11-12)
19. Polska från Flen, Södermanland, efter Rickard Ahlberg, Sköldinge, med andrastämma av John Carlö (2018-11-12)
20. Vals från Skåne med andrastämma av Olof Andersson (2018-11-12)
21. Spelmansvals av Ragnar Schelén, Västerås, med andrastämma av Olof Andersson (2012-12-27)
22. Vals efter Mårten Andersson, Hälsingland, med stämmor av Sven Kjellström (2018-11-12)
23. Skänklåt efter skomakare Per Olsson, Leksand med andrastämma av Olof Andersson (2018-11-12)
24. Gillesmarschen av Algot Jorlin, medlem av Stockholms Spelmansgille, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
25. Bingsjöpolska efter "Pekkos Olle", Pekkos Olof Hansson, med andrastämma av Herbert Jernberg (2012-12-27)
26. Vals från Kinnekulletrakten, Västergötland, upptecknad av Yngve Laurell, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
27. Brudmarsch av C. Lindqvist, Småland, upptecknad av Yngve Laurell, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
28. Duvnäslåten, gånglåt av Allan Mannerberg med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
29. Gammal vals från Skåne upptecknad av E. Lindberg med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
30. Andante i viston av Wilhelm Gelotte med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
31. Brudmarsch från Revsunds socken, Jämtland, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
32. Äppelbo gånglåt efter Ärtbergs Kalle, Äppelbo, Dalarna, upptecknad av Knis Karl Aronsson, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
33. Polska från Gästrikland efter A. G. Jernberg, upptecknad av och med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
34. Slängpolska från Nättraby efter Alfred Petersson, Nättraby, Blekinge, ur Svenska låtar, Småland, Öland och Blekinge nr 318, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
35. Delsbo brudmarsch efter klockare P. Söderblom, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
36. Polska efter "Florsen" i Burs, Nils Mårtensson Fredin, Gotland, ur August Fredin, "Gotlandstoner", nr 383, med Andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
37. Gånglåt från Malung efter "Lejsme Per", Per Larsson (2018-11-12)
38. Senpolska efter "Stor-Ante", Anders Olsson, Grundsjön, Borgsjö, Medelpad, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
39. Särna brudmarsch efter "Spaken", Spak Erik, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
40. Trollens brudmarsch av Pelle Schenell, Gnarp, Hälsingland, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
41. Vals efter "Lomjansgutten", Per Jönsson, Gunnarskog, Värmland, upptecknad av Dan Danielsson, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
42. Vals efter Lapp-Nils, upptecknad av Gullik Falk, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
43. Vals från Boda, Dalarna, upptecknad av Anders Soling, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
44. Polska efter "Spel-Gulle", Gullik Gulliksson, Sillre, Medelpad, med andrastämma av Herbert Jernberg (2018-11-12)
45. Pellikvalsen efter "Lejsme Per", Per Larsson, Malung, Dalarna (2018-11-12)
46. Hilmers dröm-polska med andrastämma av Lennart Bergsström (2018-11-12)
47. Ola Lans polska, slängpolska efter Ola Nilsson Lans, Sjörup, Skåne, Svenska låtar, Skåne nr 1005, med andrastämma av Lennart Bergström (2018-11-12)
48. Gånglåt efter Petter Blomberg, Sättna, Medelpad, med andrastämma av Lennart Bergström (2018-11-12)
49. Sköldinge skänklåt efter Carl Erik Eriksson, Lind, Sköldinge, Södermanland, med andrastämma av Olof Andersson (2018-11-12)
50. På bondbröllop, polska av Wilhem Gelotte, Skutskär, Uppland, med andrastämma av Wilhelm Gelotte (2018-11-12)
51. Björklinge-marschen, gånglåt efter "Gås-Anders", Anders Ljungkvist, Björklinge, Uppland, med andrastämma av Harald Närlund (2018-11-12)
52. Sextondelspolska nr 93 efter Pehr Ericsson, Granlund, Helgarö, Södermanland, upptecknad av K. P. Leffler, med andrastämma (2012-12-xx)
53. Orr-Jonkesvalsen, Norrbo, Hälsingland (C-dur, original i Bb-dur), med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
54. Erik Isaks polska från Bergsjö, Hälsingland, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
55. Spel-Jontes gånglåt, Hälsingland, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
56. Fermens polska, slängpolska efter Carl Erik Eriksson, Lind, Sköldinge, Södermanland, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
57. Brudmarsch av Sven Forsberg, Vadsbro, Södermanland, med andrastämma av Evert Melin (2012-12-xx)
58. Vals av Höök Olof Andersson, Västgärde, Söderås, Rättvik, Svenska låtar, Dalarna nr 1142, med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
59. Rättvikarnas gånglåt med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
60. Ärtemarschen från Värmlandsnäs, Värmland, med andrastämma av Erik Gustavsson (2012-12-xx)
61. Polska från Norra Råda, Värmland, med andrastämma av Erik Gustavsson (2012-12-xx)
62. Efterkälken, gånglåt efter Hjort Anders Olsson, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
63. Vals från Frykerud, Värmland, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
64. Brudmarsch från Jämtland efter Theodor Ohlson, även kallad "Jämtlandssången" eller "Jämtländsk brudmarsch", med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
65. Sista polskan efter "Gås-Anders", Anders Ljungkvist, Björklinge, Uppland, med andrastämma av Emil Olsson (2012-12-xx)
66. Soluppgång över Dellen, brudpolska efter "From-Olle", Olof Jonsson From, Järvsö, Hälsingland (2012-12-xx)
67. Den sista vaktstugepolskan av Gustav Jernberg, upptecknad av och försedd med andrastämma av Herbert Jernberg (2012-12-xx)
68. Vals efter Jonas på Näset, Frykerud, Värmland, upptecknad av och försedd med andrastämma av Erik Gustavsson (2012-12-xx)
69. Kadrilj efter klockare Björkström i Överselaö, Södermanland, med andrastämma av Olof Andersson (2012-12-xx)
70. Kvarnbrovalsen efter Fredrik Eriksson, Kvarnbro, Österhaninge, Södermanland, Svenska låtar, Södermanland nr 23, med andrastämma (2012-12-xx)
71. Polska efter Wilhelm Eriksson, Leksand, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
72. Jämtlands brudmarsch, upptecknad av och försedd med andrastämma av Mårten Andersson, Ljusdal, Hälsingland (2012-12-xx)
73. Polska efter Carl Aron Hakberg, Falköping, Västergötland, född 1856, från 1905 bosatt i Skövde, upptecknad av Axel Boberg, ut Svenska låtar, Västergötland, nr 59, med andrastämma av Lennart Bergsström (2018-11-12)
74. Vals efter Kettis Lars Mattson, Älvdalen, Dalarna, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
75. Gånglåt efter "Spel-Jonte", Johan Johansson, Milsbron, Gnarp, Hälsingland, med andrastämma av Greta Olofsson (2012-12-xx)
76. Delsbovalsen av Pelle Schenell, Gnarp, Hälsingland, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
77. Bjuråkers brudmarsch av E. du Puy, efter "Bryggarn", Anders Jonsson, Delsbo, stämmor av John Eriksson (2012-12-xx)
78. Polska av "From-Olle", Olof Jonsson From, Järvsö, Hälsingland, med andrastämma av Thore Härdelin (2012-12-xx)
79. Bingsjöpolska, "Nerifrån", efter Nylandspojkarna, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
80. Gånglåt från Mockfjärd eller "Frisells gånglåt", efter Anders Frisell, Mockfjärd, Dalarna, med andrastämma (2012-12-xx)
81. Åltomtabromarschen av Hjort Anders Olsson, spelad av Nils Agenmark, upptecknad av Paul Bäckström, med andrastämma av Åke Warthel (2012-12-xx)
82. Östgötavalsen av Allan Manneberg, Östergötland och Nacka, med andrastämma (2012-12-xx)
83. Brudmarsch efter Skoglund, spelad av Arne Eriksson, med andrastämma av O. Forsberg (2012-12-xx)
84. Brudpolska efter Lyckner, spelad av Arne Eriksson, med andrastämma av O. Forsberg (2012-12-xx)
85. Polska efter Carl Hermansson, spelad av Ingvar Norman, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
86. Begåvningsmarsch efter O. Halvarsson, Funäsdalen, Härjedalen, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
87. Soldatvisa spelad av Björnfar, efter Pål Olle, Östbjörka, Dalarna, och Säbb John, Vikarbyn, upptecknad av Carl Ling, med andrastämma av Pål Olle (2012-12-xx)
88. Jubileumsmarsch komponerad av Lennart Bergström till Stockholms Spelmansgilles 20-årsjubileum 1964 (2018-11-12)
89. Skänklåt till spelman efter Wilhelm Backlund, Enviken, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
90. Polska efter August Carlsson, Rosersberg, Uppland, upptecknad av och försedd med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
91. Vals från By av Erik Gust. Åberg, ur Carl Larsson i By, "En dalasockens historia", med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
92. Blodstämmarpolskan efter Ivar Carlsson, Södermanland. Upptecknad av Allan Manneberg, med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
93. Gånglåt från Björkvik, Södermanland, efter Ivar Carlsson, upptecknad av och försedd med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
94. Botkyrkalåten, gånglåt av Ivar Carlsson, med andrastämma av Olof Andersson (2012-12-xx)
95. Skänklåt av Lennart Bergström (2012-12-xx)
96. Polska av Ivar Carlsson, upptecknad av och försedd med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
97. Polska efter Albert Viklund, Stöde, Medelpad, upptecknad av och försedd med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
98. Mora äldre brudlåt, efter Anders Myhr d. ä., Mora, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
99. Lejsme Pers brudmarsch eller Malungs brudmarsch, efter Lejsme Per Larsson, Malung, Dalarna, med andrastämma av Lennart Bergström (2010-06-11)
100. Västermo brudmarsch efter Hugo-Pelle Pettersson, Eskilstuna, Södermanland, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
101. Vals av Jon Erik Hall, Hassela, Hälsingland, med andrastämma av Åke Warthel (2012-12-xx)
102. Stawens vals efter August Carlsson, Rosersberg, Uppland, upptecknad av Gösta Sandström. Stämmor av Lennart Källström och Lennart Bergström (2012-12-xx)
103. Spelmannens polketta upptecknad av August Strömberg, Jät, Småland (2012-12-xx)
104. Tegelsmoravalsen efter Gustav Jansson, Öster-Löfsta, upptecknad av Gunnar Norlén, med andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
105. Schottis nr 1 från Idre, efter Storbo Jöns, Idre, Dalarna, ur Paul Bäckström, "Låtar från Dalarna", nr 2, med andra- och tredjestämmor av Lennart Bergström (2012-08-xx)
106. Ore-valsen av Adrian Dahlberg, stämmor av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
107. Brudvals från Lerbo, Södermanland, med andrastämma av Lennart Bergström (2010-09-xx)
108. Kvarnresan, Bodapolska av Hans Wikmans, stämmor av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
109. På sörmländsk loge, mazurka av Ivar Carlsson, andrastämma av Lennart Bergsström (2012-12-xx)
110. Nyforsa gånglåt av Hilmer Andersson, stämmor av Kvintus Söderkvist (2012-12-xx)
111. Polska av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
112. Gånglåt av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
113. Ulfhilds brudpolska av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
114. Gillestugpolskan av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
115. E-durspolskan av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
116. Brudmarsch av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
117. Vårbäcken, polska av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
118. En glad polska av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
119. Polska av Ivar Carlsson, upptecknad av och försed med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
120. Liten visa av Allan Manneberg, Nacka, född i Östergötland (2018-11-12)
121. 49:an, polska av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
122 Vals efter Gustavs-Kalle, Bergsjö, Hälsingland, med andrastämma av Egon Hjorth (2012-12-xx)
123 Gökvals efter August Karlsson, Rosersberg, Uppland. Upptecknad av och med andrastämma komponerad av Lennart Bergström (2012-12-xx)
124 Brudmarsch från Eckerö, Sund, Åland, med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
125 Skrömtalåten, polska av Karl Möller, med andrastämma av Olof Andersson (2012-12-xx)
126 Burgavalsen av "Grodd-Jaken", Jakob Godman, upptecknad av Inga-Lill Ringbom, med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
127 Vals av Carl Romin, Gotland, med andrastämma av Lennart Bergström (2012-12-xx)
128 Trefaldighetsträffen, gånglåt av Joel Rådberg, med andrastämma av I. Thorn (2012-12-xx)
129 Brudmarsch från Frösön, Jämtland (2012-12-xx)
130 Widmarksvalsen efter August Widmark, Västra Vingåker, Södermanland, med andrastämma av Olof Andersson (2012-12-06)
131 Trollungen, gånglåt av Allan Manneberg, med andrastämma av Sven Härdelin
132 Tansbulåten efter Anders Frisell, Mockfjärd, Dalarna, spelad av Hj. Dallmer. Upptecknad av och med andrastämma komponerad av Yngve Laurell
133 Flenmo skänklåt av Ragnar Schelén, med enkel andrastämma och med andrastämma av Olof Andersson, enstämmig version med förenklad andrarepris (2010-09-03)
134 Vals från Medelpad efter Ante Sundin, med andrastämma av Herbert Jernberg
135 På spelmannens bröllop, vals av August Strömberg, Jät, Småland, med andrastämma av Hj. Landberg
136 Villbergavalsen efter/av Jan Andersson, med andrastämma av Bengt Wärn
137 Polska efter Sveds Jan, Svärdsjö, Dalarna. Stämmor av Bengt Wärn
138 Gånglåt efter Perols Hans. Stämmor av Bengt Wärn
139 Skänklåt från Dala-Järna, "Vandringen i världen", efter Olof Goth, Dalarna, med andrastämma (2010-06-11)
140 Gånglåt av Ragnar Schelén, Västerås. Andrasstämma av Hj. Landberg
141 Svensk Annas vals från Rättvik, upptecknad av Hans Börtas
142 Polska från By, hambopolska av Fredrik Wikström, By socken, Dalarna, med andrastämma av Bengt Wärn (2012-07-30)
143 Slängpolska från Södermanland, upptecknad av A. G. Rosenberg, 1:a samlingen, nr 30, och ur Julius Bagge, "75 polskor från Uppland och Södermanland", nr 22, version i huvudsak enligt Olof Andersson, med andrastämma av Olof Andersson (2012-09-20)
144 Timas-Hans schottis från Ore, Dalarna, med andrastämma av Bengt Wärn
143 Vika brudmarsch av Brodd Albin, Dalarna, med andrastämma av Ivar Göransson (2012-04-03)
146 Forssaminnen, gånglåt av Jon Erik Öst, Hälsingland - komponerad efter besök Forssa i Södermanland, som är beläget öster om Flen - med andrastämma av okänt ursprung (2012-11-05)
147 Polska efter Spel-Gulle, Borgsjö, Medelpad, med andrastämma av Bengt Wärn (2012-10-04)
148 Furuboms polska, Bodapolska efter Lisa Furubom, Boda, Dalarna, version enligt Bengt Wärn med andrastämma av denne (2012-09-27)
149 Polska efter Kumlien, Närke, med andrastämma av Sven Kjellström
150 Ryssmo-Antes gånglåt, Stöde, Medelpad, med andrastämma av Bengt Wärn
151 Sveds-Jans polska från Svärdsjö, Dalarna, upptecknad av E. J. Thunstedt, med andrastämma av Bengt Wärn
152 Västergyllen, Västgötaspelmännens gånglåt, komponerad av och med andrastämma av Yngve Laurell
153 Gånglåt från Dalarna av Olov Ollas, Gärdsjö, Dalarna, med andrastämma av Thore Härdelin d.ä.
154 Säbb Johns gånglåt av Säbb John, Vikarbyn, Dalarna, med andrastämma (2010-06-11)
155 Brännvinspolska, slängpolska efter Lorens Brolin, ur Svenska låtar, Skåne, nr 1004, med andrastämma av Nils Löfgren
156. Polska av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
157 Sextondelspolska nr 84 efter Pehr Ericsson, Granlund, Helgarö, Södermanland, upptecknad av K. P. Leffler, här i A-dur, med förenklad andrastämma bearbetad efter Olof Andersson, och i originalversion i Bess-dur, med andrastämma av Olof Andersson (2012-08-23)
158 Säbb Johns vals av Säbb John, upptecknad av Carl Ling, med andrastämma av Lennart Bergström
159 Dal Jerks gånglåt efter "Dal Jerk", Dahl Erik Olsson, Rättvik
160 Gäddviksbäcken, polska efter "Gällsbo Jonas", Jonas Olsson 1891-1967, Alfta, Hälsingland, med andrastämma av Emil Olsson (2012-08-17)
161 Glöggmarsch efter K-A Andersson, Rasbo, Uppland. Stämmor av Herbert Jernberg
162 Polska efter A. Jeppsson, Skåne, med andrastämma av Lennart Bergström
163 Melevetten, menuett efter Carl Gabriel Malmberg, Östra Ljungby, Trolle-Ljungby, Skåne, Svenska låtar, Skåne nr 168, i trestämmigt arrangemang av Lennart Bergström (2012-09-10)
164 Skänklåt av Karl Lidén
165 Ridmarsch, skänklåt eller gånglåt efter Gustaf Jernberg, Gästrikland, med andrastämma av Emil Olsson (2012-10-01)
166 Siris gånglåt av I. Tholin
167 Mickels-Jullesvalsen från Åland, med andrastämma av Lennart Bergström
168 Vals efter Ante Sundin, Medelpad
169 Tysbergavisan efter Axel Fredrik Bergström, Tystberga, Södermanland, upptecknad av Nils Dencker, med andrastämma av Olof Andersson (2012-11-05)
170 Tackvisa från Södermanland
171 Polska efter Gustaf Strutz, Ingboby, Nora, Uppland, med andrastämma efter Lennart Bergström (2012-09-27)
172. Flenmo brudvals av Ivar Hultström, Flodafors, Södermanland, med andrastämma av Olof Andersson (2018-11-12)
173 Sextondelspolska nr 27 efter Pehr Ericsson, Granlund, Helgarö, Södermanland, upptecknad av K. P. Leffler, i originalversion och i originalversion med andrastämma av Olof Andersson (2012-08-30)
174. Lennarts kaffelåt av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
175 Vals från Lackalänga, Skåne, efter Kerstin Andersson, med andrastämma efter Lennart Bergström (2012-09-24)
176 Stockholmslåten, gånglåt av Jöns Jonas Hansson, Boda, Dalarna
177 Slängpolska från Valle härad, Västergötland, upptecknad av Albert Löfgren, med andrastämma av Nils Löfgren
178 Polska av Per Johan Andersson, Hissjö, Floda socken, Södermanland, upptecknad av Gustaf Wetter, ur Södermanlands Spelmansförbund, "Sörmlandslåtar", nr 61, med andrastämma av Olof Andersson
179 Karbaspolskan efter Hult, Delsbo, upptecknad efter M Larsson, Nianfors
180 Hem från Delsbo, vals av/efter G. Wernberg
181 Prästpolska efter "Lillbacksgubben", Olof Olsson, Galven, Alfta, Hälsingland, med andrastämma av Emil Olsson
182 Sextondelspolska nr 92, "Skrattpolska", efter Pehr Ericsson, Granlund, Helgarö, Södermanland, upptecknad av Karl Petter Leffler, i originalversion och i originalversin med andrastämma av Olof Andersson (2012-09-20)
183 Rosenbergs polska, polska från Södermanland upptecknad av A. G. Rosenberg, 1:a samlingen, nr 16, med andrastämma (2010-01-15)
184 Slängpolska från Södermanland, upptecknad av A. G. Rosenberg, 1:a samlingen, nr 17, med andrastämma och i originalversion och med andrastämma (2010-02-15)
185 Polska efter Hammarbergs Hans, Torsåker, Gästrikland, med enkel andrastämma och med andrastämma av Jansas Arne Eriksson, något bearbetad av Lennart Bergström (2010-08-15)
186 Bjursås beväringsmän på väg till Tuna, gånglåt från Dalarna
187 Polska efter "Korp-Erik", Korpåsen, Hälsingland, med andrastämma av Edvin Bergqvist
188 Polska efter Johan Enström, Tosätter, Enånger, Hälsingland
189 Sista polskan efter Gås-Anders, jämför med nr 65 som dock har endast två repriser
190 Rönnåkra gånglåt av Fingal Nilsson, Vallnäs, Småland. Ur "50 småländska låtar samlade av Gösta Klemming", nr 43, med andrastämma av Teodor Gustafsson
191 Polska från Södermanland efter Anders Gustaf Olsson, Björnlunda, fader till Vilhelm Hjalmar Werner, Älvsjö, upptecknad efter Jan Martin Johansson, ur Södermanlands Spelmansförbund, "Sörmlandslåtar", nr 57, med andrastämma av Olof Andersson
192 Lästringe gånglåt efter Anders Andersson, Lästringe, Södermanland, med andrastämma (2010-06-18)
193 Vals från Skrekarhyttan i Gyttorp, Närke
194 Kadrilj efter Pehr Johansson Ekelund, Hjälma, Vitaby, Skåne, ur Svenska låtar, Skåne, nr 1220, arrangemanget ur SSR, "Svensk folkmusik för två fioler", nr 63, med andrastämma av Gunnar Hahn
195 Anglais efter Alfred Pettersson, Nättraby, Blekinge, ur Svenska låtar, Småland, Öland och Blekinge, nr 280, arrangemanget ur SSR, "Svensk folkmusik för två fioler", nr 2, med andrastämma av Gunnar Hahn
196 Polska efter Alfred Pettersson, Nättraby, Blekinge, ur Svenska låtar, Småland, Öland och Blekinge, nr 287, arrangemanget ur SSR, "Svensk folkmusik för två fioler", nr 3, med andrastämma av Gunnar Hahn
197 Visa från Ådalen, Ångermanland, efter E. Arebro, ur SSR, "Svensk folkmusik för två fioler", nr 92, med andrastämma av Gunnar Hahn
198 Skräddarkadrilj från Gotland, ur August Fredin, "Gotlandstoner", nr 632, arrangemanget ur SSR, "Svensk folkmusik för två fioler", nr 63, med andrastämma av Elis Hansson
199 Vals efter Jönsagubben, med andrastämma av Helmer Gladh
200 Trollet i skäkten, polska av Johan von Schwartz, Delsbo, Hälsingland, upptecknad efter "Geting-Lasse", Lars Persson, Bollnäs Finnmark, Hälsingland, ur Svenska låtar, Hälsingland och Gästrikland, nr 545, med andrastämma av Helmer Gladh (2012-11-05)
201 Gånglåt från Småland, av/efter August Strömberg, Jät, med andrastämma av Hj. Törell
202 Norske, vals från Fjärås, Halland, med andrastämma (2010-01-12)
203 Trettondedagsmarschen, stämmor av Anders Sparf
204 Åländsk vals
205 Vals från Knäred, Halland, upptecknad av August Ysenius, med andrastämma av J. H. J. (John Helge Johansson)
206 Gånglåt från Götlunda
207 Brudmarsch från Jämtland av Alfred Rönnqvist, Åsarna, med andrastämma (2012-07-23)
208 Gånglåt från Älvros, Härjedalen, efter Anders Eriksson Moberg, ur Svenska låtar, Jämtland och Härjedalen, nr 729, med andrastämma av Olle Moberg och Yngve Göransson
209 Locklåt av Erik Eklund, Skogstorp, Södermanland, med andrastämma av K. Sundberg
210 Slängpolska efter Johannes Erlansson, Gunnarp, Halland, Svenska låtar, Bohuslän och Halland nr 205, med andrastämma av John Helge Johansson (2010-08-14)
211 Bröllopsmarsch av August Strömberg, Jät, Småland, med andrastämma av John Helge Johansson
212 Gertrud Bruces visa av Albert Löfgren, Västergötland
213 Kyrkmarsch från Södra Kinds härad, Västergötland, upptecknad av Albert Löfgren, med andrastämma av Nils Löfgren
214 Visa från Småland, "På vännen min jag tänker" eller "Lördagsvisan", efter Kryl Masse, Urshult, Småland, upptecknad av August Strömberg, Jät, ur Svenska låtar, Småland, Öland och Blekinge, nr 177, arrangemanget ur SSR, "Svensk folkmusik för två fioler", nr 66, med andrastämma av Gunnar Hahn
215 Flickornas dans på kyrkogården, vals efter N. Pettersson, Torsås, Småland
216 Folkvisa av Ivan Nordström
217. Gladers polska från Västergötland, med andrastämma (2018-11-12)
218 Grytnäs brudpolska, från Dalarna, upptecknad av Karl Sporr, med andrastämma av Nelly Östlund
219 Tattarvalsen efter Carl Herman Erlandsson, By, Dalarna, ur Svenska låtar, Uppland, nr 93, med andrastämma av Nelly Östlund
220 Polska från By av Erik Gustav Åberg, med andrastämma av Nelly Östlund
221 Brudmarsch från Askeryd, Småland
222 Slängpolska från Gladhammar efter "Pelle i Pettersberg", Per Magnusson, Gladhammar, Småland, upptecknad efter Johan Petter Landholm, Hjorted, med andrastämma (2010-08-16)
223 Ydregubbar, polska av Allan Manneberg, Östergötland och Nacka
224 Ridmarsch från Österhaninge efter Robert Nordström, Lerbo, Södermanland, spelad av Lasse i Tallbacken och Andersson i Sandemar, Österhaninge, Gustaf Wetters uppteckningar nr 413, med andrastämma och i trestämmigt arrangemang av Gustaf Wetter (2012-09-13)
225 Tomta-Anders polska efter Johannes Erlansson, Gunnarp, Halland, med andrastämma av F. Pärsson och F. Palmqvist
226. Solglitter, vismelodi av Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
227. Vals efter Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
228. Vals efter Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
229. Polska efter Lennart Bergström, Stockholms Spelmansgille (2018-11-12)
230 Brudvals från Lillhärdal, Härjedalen, efter Erik Svensson
231 Hamregubben, vislåt eller gånglåt från Lillhärdal, Härjedalen, efter Erik Svensson, med andrastämma av Carl Hammarberg
232 Fäbodlåt från Lillhärdal, Härjedalen, gånglåt efter Erik Svensson, upptecknad av Carl Hammarberg, med andrastämma (2012-10-04)
233 Brudmarsch från Norrbotten efter N. A. Öberg, Nederluleå, med andrastämma av Fritz Svedberg
234 Lappvalsen, vals från Jämtland, med andrastämma av Göran O:son Föllinger
235 Stångjärnssmedens schottis efter Tattar Nils, Altersbruk, Norrfjärdens socken, Norrbotten, med andrastämma (2010-06-15)
236 Minne från Flodafors, gånglåt av Ragnar Schelén, kan gärna spelas som snoa, med enkel andrastämma och med andrastämma av Olof Andersson (2010-09-03)
237 En hemlagad gånglåt av Algot Jorlin, med andrastämma av Hj. Lundberg
238 Engsö-visan efter Olof von Dalin
239 Revinge-mazurka upptecknad av Carl-Eric Berndt, med andrastämma av Nils Löfgren
240 Polska efter kättingsmeden Karl Johan Pettersson, Ramnäs, Västmanland, ur Svenska låtar, Västmanland, nr 166, med andrastämma av Alfred Andersson, Möklinta
241 Källnatrions marsch från Skåne
242 Österåkers brudmarsch efter Gustaf Olsson, Julita, Södermanland, upptecknad av Gustaf Wetter, med andrastämma av Olof Andersson (2012-12-10)
243 Landsvägstrall av Olof Hellman, upptecknad av S. Nilsson, med andrastämma av Olof Andersson
244 Schottis från Burträsk, Västerbotten, efter Holger Falk, med andrastämma (2011-07-26)
245 Vals efter gårdsmusikant Gustaf Blomkvist, Södermalm, Stockholm, med andrastämma av Allan Westin (2012-09-20)
246 Hamburgerpolska, dansad i Stockholm 1841, med andrastämma av Allan Westin
247 Hopswals från Stockholm, polkaliknande dans från 1845, med andrastämma av Allan Westin (2011-07-26)
248 Brudmarsch från Rönnöfors av Yngve Göransson


Senast ändrad 2018-11-12